Prikazani su postovi s oznakom O-SVRTI. Prikaži sve postove
Prikazani su postovi s oznakom O-SVRTI. Prikaži sve postove

nedjelja, 14. veljače 2010.

KALENDAR 2010 - OSVRT

Na stranicama OK Međimurja može se pronaći objedinjeni kalendar hrvatskih i slovenskih trka za ovu godinu pojačan sa još pokojom svjetskom ili europskom smotrom.

Unjeti su dakle svi događaji iz kalendara koji je Tomo objavio na svojim stranicama i sa slovenskih službenih stranica, pa i iz IOF-ovog kalendara.

Kratak osvrt na naš domaći kalendar koji je prema svemu sudeči službeni jer ga je objavio naš doprecjednik.

Početak me odmah fpičil u oko. Dakle, i to smo dočekali da na našem hrvatskom tlu trku organizira jedan stranjski klub. Jeli ovo presedan? jesu li iojci ovo uopće skužili? jeli ovo uopće u skladu s našim statutom po kojem je HOS jedini nadležan za orijentacijski šport na našem domaćem tlu? Mislim da i ako io odobri ovakvu situaciju, da iskače iz statutarnih prava, a mogla bi ga zadesiti i prijava sč-u.
Hoće li nadzorni odbor odreagirati?
No dosta dramaturgije...svi znamo kakav savez imamo pa će i ovo proći kao i sve do sada...ne sumnjam u dobre namjere al od 9 para očiju nemogu vjerovati da nikog to nije bar malo zasmetalo. Prvo smo imali PWT u Dubrovniku, imamo kartu Dubrovnika u vlasništvu talijana, sad ćemo imat kartu lošinja u vlasništvu slovenaca, a norvežani nam odavno kartriraju otoke a mi to i neznamo.

Idemo dalje...
Sajmeni dani u MTB orijentaciji vozit će se na srednje staze, a to će biti prvenstvo na duge staze...jako zanimljiv pristup. Možda je to zbog toga što se misli da ću ja opet postavit stazu, pa će vrijeme pobjednika opet biti kao u onog za duge staze?
Po kalendaru, ovo će biti i jedino prvenstvo u MTB-O

Nadalje, ono što opet upozoravam (možda ne s pravom) je da se 2.Merz sprint održava u parku Jelenovac u kojem će isti dan biti i Prvenstvo u Sprintu i sprint kup. Ako će to zaista biti tako mi ćemo podnijeti želbu zbog toga što su natjecatelji bili na natjecateljskom terenu prije utrke. Zna se da je zabrana mjesec dana prije utrke i da ovo nije u skladu s pravilnikom...dakle druga trka nebi smjela biti rangirana. Ukoliko će Merz imati dvije karte, to je druga priča, al to se iz kalendara ne vidi.  Meni osobno se ne sviđa ideja da se dva prvenstva u sprintu održavaju uzastopce na istoj karti, no vjerovatno nemamo drugo rješenje...ili imamo pa ne želimo vidjeti iz neznam kojih interesa?

Idemo malo o o dobrome...raduje me što se u Rijeku napokon ide na dvije trke i da su Torpedaši naumili napraviti novi Platak. Bary je nakon Turske opet u pogonu na domaćim planinama. Znači nova karta za prvenstvo na duge...palac gore.

E sad, svi znamo o animozitetima vladajuće strukture i Delničana. No mislim da orijentacijska zajednica nesmije zbog toga biti oštečena. Dali se moglo nešto od trka koje se trče u sklopu Croatia-open-a bodovati za kup hrvatske kad znamo da će konkurencija na njima biti najjača i da su tereni i karte odlični?

Sada slijedi trka u Našicama. Znam da je prijavljena naknadno (iako još uvijek u okviru zadanog), al mi stvarno nije jasno zbog ćega se trka koja se trči na novoj karti, na novom terenu ne boduje barem za sprint kup kad je već prvenstvo bilo "prodano" ranije. Možda je to pokazatelj koliko je bitno IO-u promovirati orijentaciju u novim sredinama. Nadam se da će ljudi i pored toga doći na tu trku jer bi bilo šteta ne vidjeti i trčati po našičkom parku. No vidjet ćemo...možda će to biti još jedna od karata koja će plesati samo jedno ljeto. Možda iduće godine organiziramo neku trku u Zagrebu pa ne bude problema.

Što se tiće 2 trke vihorovog sprint kupa za pretpostaviti je da će se trčati na Bundeku i Zapruđu pa to nebum komentiral...

Prvenstvo na srednje je u Samoboru...e sad opet ne vidim na kojoj karti. Ak budu Samoborci uložili barem pola od onoga kaj smo mi prošle godine za prvenstvo na srednje...niko sretniji od mene.

Sve u svemu...imamo nekakav kalendar složen po kriterijima koji nisu propisani pa prema tome nemremo se na nešto konkretno požaliti. Ima tu i puno dobrih stvari, ali ima i onih koji  su meni teško probavljive.

Zagrepčanima želim dobro raspoloženje na proglašenjima u petak, a ostalima želim da ipak stignu na to proglašenje bez obzira gdje stanovali, boravili ili radili. Ako se službene trke nemogu organizirati u petak, kako se onda može organizirati službeno proglašenje kupova???

Ima li netko smisleni odgovor na ovo pitanje ?

srijeda, 30. prosinca 2009.

ODE 2009 .... STIŽE 2010



2009-TA je dakle još malo pa za nama, a polako ulazimo u Novu. Prošla je bila burna što se tiče O-scene, a kakva će biti Nova vidjet ćemo uskoro. Uglavnom, dobili smo zapisnike sa skupštine i zadnje dvije sjednice io-ja. Vidim da je ekipa krenula žestoko što je za pohvalu, al sječam se da smo i mi iz starog saziva kretali tako uvijek nakon skupštine, a onda je entuzijazam polako splasnuo. Nabrzinu sam iščitao zapisnike koliko mi je vrijeme dozvolilo. Ima se tu puno dobroga, ali ima i onih standardnih nebuloza koje pripisujem tome da se ekipa još nije uhodala. Ono kaj mi sad odmah pada napamet je odredba u prijedlogu poslovnika o radu IO-a po kojoj klub može zamijeniti člana IO ukoliko je ovaj spriječen???? Pa kaj smo trebali delegirati članove u IO? mislim da su se nekome lončići malo pobrkali ili je bilo kopipejst poslovnika skupštine...No dobro neću piliti dalje, valda se budu skoncetrirali dok ne usvoje i taj poslovnik. Sugeriram samo da se ugradi odredba po kojoj se zapisnik sa odlukama mora javno objaviti unutar sedam dana što bi umnogome doprinjelo večoj transparentnosti.
Druga stvar koja me muči su oni termini u kalendaru gdje se trče po dva sprinta, a oba su službena. Neznam kako će MERZ koncipirati staze na Jelenovcu a da poštuje pravilo da natjecatelji mjesec dana prije trke nesmiju ulaziti u natjecateljsko područje? (Da pojasnim: ako se otrči jedna trka na karti taj dan, druga trka već krši ovo pravilo). I nama bi bilo lakše organizirati dva sprinta na jednoj karti....
I vihor ima takvu situaciju...al on ima dvije susjedne karte (Bundek i Zapruđe) pa mislim da će koristiti tu varijantu.
Inaće ima dosta preklapanja trka sa slovencima (vidi njihov kalendar na službenim stranicama saveza), a uz mali pomak subota- nedjelja stvar se da riješiti. Ak vam je lakše, na stranicama OK Međimurja (molim još jednom ažurirati link!) je kalendar pa si pogledajte kog zanima.

Naše trke (iliti slijedi exkluziva):

1)Sajmeni dani MTB-O bi trebali ići 21.03. Međutim tu postoji još ograničavajući faktor što termini za sajmene dane nisu određeni od strane biciklističkih klubova pa ćemo se morati po potrebi uskladiti.

2) Trijangl je po planu 24.i 25.04. Međutua, tu se preklapa montinbajk sa mađarima koji bi se bodoval za kup, a i slovenci imaju Bobija rokija. To se nije znalo kad smo slali prijavu. Rješenje je vikend za prvi maj jer onda činimise nema ništ. Bumo se skonzultirali (ko i svake godine) pa šaljemo izmjenu.

3) EXKLUZIVA

Memorijal ove godine mijenja formu i imat će 6 (ŠEST) trka. Ono što smo mislili držati u tajnosti, zbog razloga promiđbe neće moći pa sada javljam URBI et ORBI da će memorijal imati PROLOG dvije trke (sprint i sprint štafetu) 21.08. u NAŠICAMA. Stvar je dogovorena 100% sa gradonačenikom Našica koji je preuzeo pokroviteljstvo ovih trka. Drago nam je da će Krešo natrag u orijentacijske vode, a iskreno se nadamo da će to rezultirati i razvojem našeg sporta u tom dijelu Slavonije i osnivanjem najistočnijeg o-kluba na naistočnojoj o-lokaciji u hrvata. KARTA JE GOTOVA, a slikice i isječke bute uskoro vidli na stranicama trke. Dakle nova orijentacijska arena su NAŠICE (a za 2011 je u pripremi novi teren na novoj lokaciji).
Još 4 trke budu u okolici Varaždina. Dvije (na Lužcu i Ravnoj Gori) budu za kup. Još se bu trčalo u petak u Toplicama, a navečer se bu španciralo u Varaždinu. Još nismo odlučili kog bu formata trka u Varaždinu jer se odvija u sklopu Špancirfesta (kao i cijeli događaj) al smo blizu rješenju da to bude neka varijata sprint-špancir-street orienteeringa. Klinci nebudu zakinuti i na svakoj trci od iduće godine pripremamo dječje staze.
Memorijal će ove godine dobiti i službeni engleski naziv...bute i to čuli uskoro.

4) Međimurje Open ide 23 i 24.10 u provjerenom formatu i tu nema nekih velikih novosti. To će da bidne i zatvaranje fut sezone.

Nadalje, u pripremi je i jedna još neviđena lokacija za dječju trku (barem u hrvata). a o pojedinostima kad dogovorim sa sponzorom.

Ovo opet zahtjeva značajne zahvate što se tiče kartografije pa će tako Vlado imati opet puno posla, a ja ću mu pokušati osigurati vrijeme za to. On je ove godine pritisnut još nekim bitnijim obavezama pa bumo ga što više iskoristili na početku iste.

Planiramo:
1)Pripremiti MTB-O kartu u Lušcu i to 2 varijante (1:15000 i 1:20000, a možda bu ipak 1:10000). To znači da će se karta i crtati i reambulirati.
2) Pripremiti 2 sprint karte na Maruševcu. jednu za preciznu, a 1 za sprint trku.
3) Pripremiti kartu Našica (UČINJENO)
4) Pripremiti kartu Varaždina za Španciranje
5) Lužec dobro zreambulirati za o-trčanje
6) Ravnu goru planiramo proširiti na jedan interesting dio i onda zreambulirati stari komad
7) napraviti dječju kartu na tajnoj lokaciji

Najavljeno je i proglašenje kupova za prošle dvije godine. Mi smo taj vikend planirali održati skupštinu kluba pa se bumo morali s tim skoordinirati. Najavljene su i neke kadrovske rošade u klubu no o tome nakon skupštine. Nabavljamo još i ponešto SI opreme pa ak netko hoće prek nas to rješiti dobro je došao.

Malo sam neaktivan na blogu, al radim na novoj kartoteci i testiram još neke stvari. Uglavnom, tu sam i budno pratim...ništ se ne sekirajte. I oni koji se prave da ne prate ove stranice dobro su došli još uvijek na njih. Nove stranice se nisu dobro čitale u nekim pretraživačima, al nastojim i to popraviti koliko mogu.

Budite mi ZDRAVI I DEBELI u Novoj i svim prijateljima i neprijateljima želim svako dobro.

srijeda, 25. studenoga 2009.

U SUSRET SKUPŠTINI

Nakon što smo prošli tjedan tugovali, ovaj tjedan nas je poharala neka boleština. Anči je trenutno na infuziji i čekamo nalaze, a Niko je izgleda pregrmio najgoru fazu. Tu su i bolesne bake, a i tati i mami nije baš najbolje.

Sve u svemu male su šanse da dođem na skupštinu HOS-a.

Zbog toga koristim ovu priliku da iznesem neka moja stajališta o onomu što je iza nas i o onomu što nas čeka. Po svemu sudeći čekaju nas neka  nova lica u tijelima upravljanja koja bi trebala donijeti neku novu energiju. Nadam se da će za sobom povući i one druge koji se sa energijom baš i nisu družili u ovom sazivu.

O SAMOJ SJEDNICI

Sjednica je sazvana u totalno neprimjereno vrijeme. Teško je da će na nju doći stvarni predstavnici klubova već će tu biti po svemu sudeći ekipa koja petkom ne radi ili se slučajno zatekla doma. Da moj predsjednik nije slučajno na slobodnim danima, mi zasigurno nebi došli, a onda bi to iznova otvorilo ovakve ili onakve špekulacije. Nadam se da ovoga puta neće biti situacija kada se neki ljudi pojave na skupštini, a velika večina se pita tko su...
Sam dnevni red je dosta konfuzan. Ne vidi se kada novi delegati počinju sa radom, a kada se raspuštaju stari. Nadalje ne vidim razloga raspravljati o zapisniku sa prošle sjednice kada je on već ovjeren od strane ovjerovitelja. Isto tako ne vidim razloga raspravljati o financijama za 2008 godinu kada smo to riješili na prošloj sjednici.
No zato smatram nužno potrebnim razgovarati o financijama od ove godine. Kako je sjednica sazvana u neprimjereno vrijeme stječe se dojam da će ovo biti pro forme točka, a takva nebi smjela biti.
Nadalje, bilo je par ostavki u tijelima upravljanja, a skupština nije raspravila o njima. Bez obzira što će se raspustiti stara tijela upravljanja, o ostavkama bi se trebalo raspraviti prije toga. Stvar je ozbiljnosti i procedure.
U materijalima nismo dobili izvješće o radu za ovu godinu a o njemu se raspravlja. Isto tako, nisu nam poznati životopisi ljudi koji stupaju na ključne pozicije u savezu. Stječe se dojam da ljude treba samo potvrditi, ali to nije tako. O svakom se glasa i ne moraju baš svi dobiti povjerenje skupštine.
U materijalima nije dostavljeno ni izvješće nadzornog odbora. Nadzorni odbor je izvršio nadzor rada saveza i nakon toga dao je preporuku da se sazove izvanredna skupština. Nakon ignoriranja te preporuke, predsjednik i još jedan član NO su dali ostavke. Po prirodi stvari nadzorni odbor je prestao postojati, a isto tako njegovo zadnje izvješće trebalo se naći u materijalima za skupštinu. O tome treba raspravljati.
Za očekivati je da će kandidati za dopredsjednika i predsjednika dostaviti i svoj plan rada za naredni mandat i godinu...toga nažalost nema.

O SJEDIŠTU SAVEZA

Prijedlog je da se ide u odeđene korekcije statuta koje se odnose na sjedište saveza. Iako je jasna intencija predlagatelja, kulturno bi bilo da uz prijedlog amandmana stoji obrazloženje zašto se on podnosi. Ovako možemo nagađati. Zar ćemo mijenjati sjedište saveza kako mijenjamo predsjednika ili dopredsjednika? Možda su nam ponuđene kakve prostorije za ured saveza u Zagrebu koje bi bile adekvatnije od onih do sada? Koja će biti nova adresa saveza ? Ta pitanja su za sada bez odgovora.

O MOM RADU U IZVRŠNOM ODBORU

Bio sam član Izvršnog odbora od nastanka saveza. Odvalio sam dosta preko svoje grbače, al kako to obično biva zasluge će si prepisati neko drugi. Danas kada se vođenje exel tablice honorira sa 2000 kuna, u ustima mi ostaje gorak okus. No bez obzira na to, dao sam koliko sam mogao. U trenutku kada više nisam mogao dao sam ostavku. Iako su to mnogi protumačili kao podvijanje repa (neki) ili preslagivanje na sceni (drugi), razlozi su isključivo osobne prirode. Na žalost, nije mi omogučeno da na kulturan način iznesem svoje razloge onima koji su me birali, a to je skupština.
Naravno da snosim odgovornost i za sve ono loše što se napravilo u IO-u i sve ono što se propustilo napraviti. Kako je prag samokritike kod mene vrlo nizak (ili visok), nisam se želio kandidirati u novi saziv. Neki članovi IO-a nažalost uopće ne poznaju termin samokritike. Ako bi davao nekakvu ocjenu rada IO-a to je neka navučena dvojka. Tu spada i moj angažman. Neki se s time zadovoljavaju, ja ne...
No to ne znaći da neću i dalje raditi za interese saveza.
Destrukcija koju neki provode i zagovaraju je karcinom kojeg moramo liječiti. Zasigurno neću ubuduče tako djelovati, a uskoro bi na vidjelo mogli izači i dosad pripremljeni projekti.

UREDSKO POSLOVANJE SAVEZA

Više godina izrađivao sam kao voditelj operativnog odsjeka brigade naputak za uredsko poslovanje. Ovo iznosim samo kao dokaz moje kompetencije.
Ovaj savez se suočava sa problemom vrlo lošeg uredskog poslovanja. Unutar saveza se komunicira gotovo isključivo e-mailovima te se klubovi na takve e-mailove moraju očitovati. Za ovo nema nikakvog pravnog pokrića, niti je to propisano u dokumentima saveza. Ovo smatram vrlo lošom politikom saveznih tijela tim više što se takvi e-mailovi kasnije niti ne ovjeravaju, niti ne zavode nigdje. Članice plačaju 1300 kn članarinu, a dobe jedan paket pošte godišnje u kojemu su samo fotokopije nekih akata.
Bio sam nazočan jednom nadzoru kada je ekipa iz Hrvatskog državnog arhiva došla jednom generalu te mu rekla da ne radi po propisima jer na svakom aktu nije njegov originalni potpis i pečat. Na to je on rekao da bi trebao samo za jedan akt koji uputi svojim postrojbama lupiti 28 potpisa i pečata, a dnevno ih potpisuje na desetak. Na to je ekipa rekla da upravo za to generali i služe između ostaloga. Nas ima mislim 12-13 u savezu na koje se naslovljavaju dokumenti. Mislim da su članice zaslužile barem originalni potpis i pečat na svakom od njih, ako zbog ničeg drugog onda zbog uvažavanja.

O REGISTRACIJAMA

Ovogodišnje registracije prošle su u košmaru na kraju godine upravo zbog toga što IO i osoba koju su ovlastili nema kompetenciju stvar istjerati jednom na čistac. Da se razumijemo, i klubovi snose krivicu, ali bez jasnih instrumenata kako postupati nećemo to riješiti nikada.
Kao prvo, fotokopije vrijede samo onda ako su ovjerene da su jednake originalu. Jeli se iko sjetio tražiti na uvid originale domovnica te zatim ovjeriti fotokopije žigom saveza? To se moglo napraviti na bilo kojoj trci.
Nadalje, registracija se provodi mailovima. Kako se može verificirati rezultat nekome tko nije dostavio na uvid ovjereni original registracijskog obrasca? I onda su tu famozne liječničke potvrde. IO do danas nije pronašao osobu koja bi bila povjerenik za zdravsvo saveza, a IO ne poznaje zakon o sportu. Znate li da lječničke potvrde vrijede samo 6 mjeseci? Koji klub je dostavio dva puta godišnje liječničke potvrde? Tko je to provjerio uopće? Jesu li brisani kome rezultati sa trka gdje mu nije vrijedila lječnička potvrda? Tko smije izdavati te potvrde? Ima li IO popis liječnika koji su za to ovlašteni? Dali je netko provjerio vjeredostojnost tih potvrda? Je li IO dogovorio sa županijskim športskim savezima participiranje u troškovima lječničkih pregleda? Znate li da ta mogučnost uopće postoji?
Na kraju je počela hajka na klubove koji nisu željeli sudjelovati u ovakvom košmaru od registracija...čemu to? Bolje da se svi skupa poklopimo po ušima i šutimo jer smo svi krivi za takvo stanje, a natjecatelji jedini ispaštaju.

O FINANCIJAMA

Financije su nam u šusu. Klubovi još uopće nisu dobili račun od saveza o uplačenoj članarini i natjecateljskoj taksi. IO je usvojio Propisnik  o MF poslovanju, a ne drži ga se nimalo. Ove godine prepušteno je djelomično vođenje financija HOO-u a članice uopće nisu bile upoznate s ovom odlukom. Ona naime uopće ne postoji. Ona je u suprotnosti sa navedenim pravilnikom i statutom koji kaže da je HOS samostalna udruga sa svojim računom preko kojeg se vodi poslovanje udruge. To je samo odraz nekompetencije IO-a.

Od suštinske je važnosti da se osnuje povjerenstvo o primopredaji MF i uredskog poslovanja između novog i starog saziva. Previše je tu stavki koje se odnose na neke akontacije, a premalo je položenih računa za te akontacije. Idemo raščlaniti stavku po stavku. Idemo reči da su svi pozvani koji žele nazočiti. Idemo staviti stvari na stol i reći fali ovo, ima ovo. Ili opravdaj ili vrati pare...Svima onima koji ne žele da se ovakvo povjerenstvo osnuje (a koje ultimativno mora biti iz sastava svih članica saveza) zasigurno odgovara situacija lova u mutnom.
IO je u nekoliko navrata donosio odlluke vezane za financije koje kasnije nije proveo. Kažete da nema novaca? Dok su neki radili, drugi su zarađivali...kome paše ovakvo stanje?

O PISKARANJIMA PO INTERNETU

Već sam u nekoliko navrata upozorio na stvaranje loše atmosfere zbog raznih piskaranja po internetu. U hrvatskoj orijentacijskoj zajednici postoji vojska anonimnih piskarala koja se ne usudi potpisati pod ono
što kažu. Među tom vojskom postoji i njihov vođa koji je neokrunjeni kralj tih anonimaca. On sjedi u IO-u. Moja interna istraga dala je naravno rezultate i locirao sam osobu koja to radi. Nemojte očekivati da ću je ja javno diskreditirati kao što je ona pokušala mene. Mi ipak nismo na istoj razini promišljanja.
S druge strane bez imalo ustručavanja neki po internetu nadijevaju razne pridjeve i životinjska imena pojedincima u našoj orijentacijskoj zajednici. Ti neki nas nažalost vode, ili će nas voditi u novom sazivu. Sud časti ima instrument da se sa ovim stvarima pozabavi, međutim izgleda da ga imamo samo za ukras. I dalje ćemo ga imati za istu svrhu.

O OBILJEŽJIMA SAVEZA

Ove godine IO je amenovao prodaju obilježja saveza bez ikakve naknade. Ovo će zasigurno otvoriti pandorinu kutiju u kojoj će svatko obilježja saveza koristiti onako kako mu odgovara. Što bi se desilo da OK Međimurje štampa majice sa znakom HOS-a? Ili npr bokserice ? Zar je to odgovoran odnos prema obilježjima saveza. Danas izgleda svatko smije nositi kad hoće reprezentativni dres. Jeste li vidjeli možda da neki nogometaš nosi reprezentativni dres, dođe tako na utakmicu, a nije ni član reprezentacije...katastrofa. IO-u izgleda odgovara da ne donese temeljni akt koji bi regulirao ovu problematiku (članak 4 statuta) jer tako neki pojedinci iz IO-a mogu zarađivati na saveznim obilježjima.

O REPREZENTACIJI

Kada sam kritizirao vođenje reprezentacije i način njene popune, neki su to prebacivali na osobnu razinu. U situaciji kada ovaj segment saveza bere nejviše novaca od HOO-a valda smo zaslužili da reprezentacija ima nekakav kontinuitet u radu, a ne da se na svako natjecanje vode ljudi koji su realno za reprezentativnu mirovinu. Sad će neki reći da idu najbolji, a znamo kakav je sustav natjecanja i kolika je nekonkurentnost u pojedinim kategorijama koje bi trebale rađati nove reprezentativce. Prošle godine skupština je obavezala IO da donese strategiju razvoje orijentacijskog sporta koja bi neke stvari definirala. Zbog čega to nije napravljeno i dali će netko povući kakve barem moralne konzekvence ?... neče

I da zaključim:

Novom sazivu želim uspješan rad. Nadam se da će sve ovo što sam naveo sjesti na svoje, no dojma sam da je izgubljeno dragocjeno vrijeme i da će tako biti i ubuduče. Uvijek mislimo da će od nove skupštine stvari krenuti na bolje, ali rijetko je tome tako. Pozivam vas sve da zbog toga svaki na svojoj razini pomogne onima koji će nas voditi svojim konstruktivnim savjetima ili djelima, a od IO-a koji stupa na scenu očekujem barem mrvicu manje bahatosti u godinama koje slijede.

ponedjeljak, 2. studenoga 2009.

KAD ŽENA KUHA

Odavno sam prestao biti natjecateljski konkurentan, a tu mi je umnogome pomogla i majka moje dječice te naravno moja supruga Nada. Svoje kulinarske sposobnosti prije nekog vremena počela je pretakati i u recepte na blogu naziva Just good food. Izgleda da su web stranice i blogovi o receptima pun pogodak u posljednje vrijeme, a u prilog tome govori i prilična posječenost njenih stranica. Danas je eto za nju specijalan dan pa joj i ja na ovaj način čestitam. Prvi recept objavljen joj je na portalu ordinacija.hr autorice Irine Čulinović Soldat, za kog pišu i mnoge poznate medijske face poput Sonje Šarunić, Barbare Kolar i dr.
Bravo mama!

srijeda, 28. listopada 2009.

ŽALBE, PRIGOVORI, SUDSKO VIJEĆE - ŠTO ČE NAM TO KAD IMAMO IJO

Opet buju neki rekli da igram predizborne igre. Nebojte se drugovi, nebum se kandidiral ponavljam još jemput. No prešutit jednom morem, morem i drugi put al teško, al treči put bogami nemrem. Povod je Damirovo ponovo prozivanje mog klubija u njegovom ovom tute postiju gdje on kaže slijedeče:
"Isto načelo primjenjeno je i kod trke u Međimurju gdje je evidentno bila krivo postavljena kontrola i to za skoro sve kategorije iako organizator to nije htio priznati. Žalba je razmotrena, a pregledani su i svi rezultati te se može reći da nitko nije oštećen značajno (jedna osoba je, ali ona nije htjela da se trka poništi)"
Ono kaj me žulja sam podvukao.

Prvi put sam prešutio kad je izjavio na ovom tude postiju slijedeće:
"Nažalost predzadanja kontrola bila je na krivom mjestu, oznaka dobro postavljena, a zastavica u drugoj uvali. Nije da sam nešto puno tamo izgubio i da bi to utjecalo na plasman, ali ljuti odgovor organizatora koji kaže: "Za nas je
kontrola na dobrom mjestu". Ljudi nitko nije savršen, greške su moguće i događaju se, ali ljudski je priznati: "Pogriješili smo, kako da to riješimo na opće zadovoljstvo."


O startnim listama sam već pričao, a najbolji dokaz koliko sam bio u pravu je zajedničko trčanje Frane Markovića i Vinke Kvočić koji
su startali na intervalu od 1 minute na istoj stazi. Oboje su uvjerljivo pobijedili u svojim kategorijama i iskoristilu su
mogućnosti koju im je dao organizator. Kada imate kombinaciju dvoje dobrih natjecatelja koji surađuju na stazi teško im se itko može suprostaviti. Nitko ne krivi njih dvoje, jer ne sumnajm da bi i sami postigli solidne rezultate, ali ostaje gorak okus u ustima, jer sam na taj problem upućivao već nebrojeno puta. Mogao je to biti bilo tko, a organizator ne smije dopustiti da mu se takve stvari događaju već n-ti puta na trci."

Drugi put sam prešutio ono kaj se iščitalo iz zapisnika IOJA koji je razmatrao ovaj slučaj.

No da se vrnem na bit stvari. Damir očito najbolje zna što se dešavalo kod organizatora prilikom spornog događaja iako nije ni prismrdio blizu kad se odigravala ova tragikomedija oko žalbi ili nežalbi. No ipak, pošto sam ipak osobno (skup z mojim šefom Vladom) bil na mjestu lica, eto i pogled iz mog vugleca:

Prvo smo saznali od prvopristiglih natjecatelja da je kontrola krivo piknuta. Kole ju je fpičil krivo i to jedino nju jer je jedino i nju fpikaval. Normale je Vlado otišel na mjesto lica i narafski, oznaka je na pravom mjestu, a kontrola malo dalje. Kao iskusni organizator odma je povukel najbolji potez - ništ ne dirati ni za miloga boga. Kad je došel nazaj malo smo se skonzultirali, zaključili da je kontrola ipak f krugiju te je kao takova po pravilima na granici regularis, pa bumo vidli kaj bu dalje.
Zatim uljeće Iskra, ni dobar dan ni dobro jutro, otima nam A4 i penkalo i nekaj piše...i piše, pa kaj pišeš m.... ti i ...Onda pita mene kome da to preda? A kaj ti je to sinek? Pa veli nekakav prigovor...a prigovor...pa neznam - pitaj glavnok komadanta hosija, on sigurno zna...i ode on. (Do Ve opće nema Damira). Zatim se vračaju ovaj od maloprije i komadant...pita onda komadant mene jel imam pravilnik...nemam...pa kaj sad z ovim...pa treba videt pravilnik...prvi čin gotov. Zatim neformalni razgovor tipa...a kome se žališ - žalim se neznamkome...pa čekaj jel prigovaraš ili se žališ...pa žalim...pa napiši onda kome i kaj.
Onda komadant pita kajebilo...pa reko malo smo krivo fpičili...i kaj ve?...(opet on mene pita kajve?)..pa neznam...po nama je regularno jer je f krugiju i svima je isto pa ne utječe na rezultat...ondadobro...veli komadant..a ja pripomenuh, a i žalba se plača kolko znam...a pita onda komadant a kulike? a neznam...kulike ste odlučili? ...ne sječam se...ajd bumo vidli sutra, veli komadant, a sutra nismo vidli ništ...(a Damira i dalje ni f talonu)

Malo podsječanje na pravila:
Kaže pod 32. Prigovor...pa kaže da se može prigovarati na primjenu pravilnika, odluke organizatora i postupke natjecatelja, pa kaže tko to može, itd...uglavnom nije nam prigovoreno ništ...
Kaže pod 33. Žalbe...žalba se naplačuje(tko naplačuje)...eto baš tak piše...pa da visinu naknade određuje IJO...što on ne učiniše. E sad piše "Žalba se podnosi isključivo po odluci organizatora o prigovoru zbog neslaganja s donesenim". Pa dalje Žalba se predaje članu sudskog viječa i tako dalje, i zadnje...pozitivno riješena žalba znači i curik pare onome ko se žalil.

I kaj smo ve?

Ili IO nezna čitati, ili se baš za inat oče malo blamirati, ili to sve skupa namjerno radi kako bi Damir mogel opet pisati bedastoče po webu.

Sad malo ozbiljnije...
1) Nevjerovatno je da IO donosi odluke kakve donosi, a da uopće ne pročita što kaže pravilnik, ili ga svjesno krši čime i sam čini prekršaj kažnjiv po stegovniku Suda časti
2) Žalba T. varnice je kao prvo bespredmetna jer nije upučen prigovor organizatoru.
3) IO nikada nije tražio od organizatora da se izjasni o slučaju
4) Kako je moguče da se uplačeni iznos za žalbu vrati kada on nije prošao preko računa saveza i neznase koliki mora biti (dajte najte me je...)
5) Ovo posebno naglašavam...Organizator nikada nije porekao da je kontrola krivo postavljena već smo samo neformalno Karlu izjavili da je po nama regularna. To što neko nema pojema o proceduri, što izigrava i Komadanta i sudsko vječe...to nije naš problem. Educirajte se malo gospodo.

Na kraju, zaključiti mi je samo da i dan danas (odrežem si ..bip...ak nije tak) neki u IOju misle da je Sud časti u stvari Sudsko vijeće, a Damiru poručujem da su kuriri odavno izbačeni iz normalne komunikacije. Imaš brate majl, mobitelija, teljefon pa pitaj i ne kenjkaj više po netiju jer si presmješan, a ovaj drugi dijo u kome se Iskra žalil da je Vinka vlekla Franu po stezi je za anale ko i njegovo preplivavanje rjeke u Kostanjevici. Nacija se već mjesecima tome smije.

postano Gmailom

nedjelja, 11. listopada 2009.

OPROŠTAJI I RASTANCI

Nema me dugo....no to ne znaći da nisam tu, i da se samo izležavam. Pri kraju sam jednog poslića kojeg radim za svoj klub, a to su nove web stranice. Za laika poput mene ovo i nije baš tako lagan posao, al pošto imam dosta strpljenja i volje, pronalazim načine kako da razriješim određene začkuljice kodova. Uskoro se dakle rastajemo i opraštamo sa mojim starim blogom, te prelazimo u novi, malo redizajnirani, malo ozbiljniji i sa nekim novitetima. Kad budu gotove stranice kluba, i blog će preći na novo sučelje. Prebacujem i sadržaje onog mog prvog bloga, pa će to sve osvanuti u jednom novom ruhu. Pomaže mi donekle i moj tajni web master. Htel bi još neke stvarčice posložit, al kak nisam doma u tome, malo ide sporije.

Opraštam se polako i sa ovom sezonom. Još uvijek nisam siguran hoću li nastupiti na ijednoj do kraja godine trci jer ovisi o puno stvari. Propustio sam tako puno trka uslijed više sile. Ova sezona je dakle popuno u banani što se tiće mojih nastupa. Razlozi su uglavnom klinci. Kako su krenuli u vrtić uvijek su bolesni vikendom, a vikendom su trke. I onda kada nisu, žena radi, a Niko je još premali da ga navlačim sa sobom po šumama i gorama. Druge godine bu valda bolje, a i pasoši su spremni.

S druge strane i ove godine smo popunili svoju kvotu organiziranih trka. Bilo je uglavnom dobro, a o onome lošemu vi ionako znate više i puno ste pametniji (čitaj objektivniji) od nas. Još samo da učite na našim greškama, a ko za vraga ih ponavljate, bilo bi i puno bolje. Organizirati 1. preciznu, 2. MTBO, 5 sprinteva i 3 klasike (ako su i srednje bile klasika) nije baš lako. Trudili smo se da trke imaju i dosta "popratnih sadržaja", a napravili smo i ponešto novih karata. Prvo smo proširili kartu za MTBO na Dravi, zatim smo za preciznu malo doradili Toplice, Maruševec MTBO smo spustili na manje mjerilo, napravili smo i Kamenicu kod Selnice, a o Lušcu je sve rečeno. Zasluge uglavnom idu Vladi, a ja sam tu samo izmenađirao Čehe i izreambulirao zadnju verziju Čakovca.

Ovakav tempo nije dakako lako držati pa će to možda značiti i promjenu koncepcije trka za narednu sezonu (oproštaj od stare). Imamo u planu dvije novine. Prva je gotovo sigurna. Radni naziv je "Nova O-Arena". Promovirat ćemo novu orijentacijsku lokaciju koja do sada nije bila kartrirana. I tako svaku godinu. Za sada je Vlado nosioc projekta, a ubuduće ćemo vidjeti. Lokacija nove karte biti će negdje u Hrvatskoj. Znat ćete ju kad izađe poziv. Do tada će biti tajna. Nadam se da će nam IO-jci odobriti ovakav koncept. Još nismo sigurni dali će biti sprint ili nešto duže...no kad ćete trebati, znat ćete. Ionako se kalendar trka mijenja do zadnjeg dana sezone. Drugi projekt je nešto veći, a ovisi o puno stvari kako ćemo ga, i dali ćemo ga realizirati. Možda će morati zbog recesije proći nekoliko faza (čitaj godina). Zbog toga za sada o njemu samo toliko.

Mnogi oproštaji bili su na repretoaru ove godine. Neki su se nažalost oprostili od svojih najmilijih. Neki su se oprostili sa poslom i otišli u zasluženu mirovinu (pozdrav Čepu). Vedran je najavio orijentacijsku mirovinu. Vukma i Vinka su se oprostili od djevojačkog i momačkog života (pridružujem se čestikama). A ja sam se oprostio s aktivnim participiranjem u saveznom (ne)radu. Iako su neki to tumačili kao koordiniranu stratešku operaciju za zauzimanje ključnih strateških ciljeva, razlog je naravno vrlo jednostavan i logičan.(Povod je sad najmanje bitan). Ako nemam vremena pošteno raditi svoj posao, čemu biti samo fikus? Ja jednostavno ne želim tako raditi. Jednog dana kada se okupi ekipa koja će imati neku viziju, koja će htjeti povuči odlučne poteze, koja se neće bojati raditi za dobrobit orijentacije, koja neće biti sama sebi svrha i koja neće biti opterečena svojim sitnim interesima, možda se priključim...nikad ne reci nikad. Nisam opterečen funkcijama i moji projekti (koji su naravno spremni) mogu uvijek ugledati svjetlo dana bez obzira sjedio ja na fotelji ili ne...no otom potom.

Opraštamo se i sa slobodnim komentiranjem postova na mojim i klubskim stranicama. Jednostavno su neke ljudske kreature prešle granicu normalnog komuniciranja. Tako sam u jednom trenutku zbog svog stava o reprezentaciji (kritika je išla na sustav, a ne na pojedince kako su mnogi protumačili) od nekog nepotpisanog kretena nazvan JNA oficirčinom. Taj kreten očito nezna ništa o meni, a nema ni kičmu da se potpiše. Ne zabrinjava mene što se o meni pišu bedastoče (za one koji neznaju, ja sam časnik koji je čin zaradio u domovinskom ratu i to ne u nekom ofisu nego na bojišnici, što se lako može i provjeriti u NN-u, a uz to lako bi se mogao natjecati i u paralimpik kategoriji), nego što su i u orijentacijskim krugovima na djelu razne fobije. Ne bih sad pisao o mnogim bivšim JNA oficirima koji su zadužili i još uvijek zadužuju moj hrvatski narod. Pisao bi o našoj orijentacijskoj populaciji koja je opterečena razno-raznim fobijama. Na stranu to što ću ja za nekog uvijek biti derpe, crni cigan, hemafrodit, neka domača životinja, možda i pedofil (a za nekog tko je branio domovinu na padinama Medvjednice ili u to doba bio spermić, - i JNA oficirčina). Ja sam tu najmanje bitan. Brinu mene razne štambukofobije, urbancofobije, kaniškofobije, gobecofobije, tišljarofobije...Tuđa mišljenja se ne poštuju nego se ljudi uglavnom bez argumenata časte sa određenim pridjevima.

Prenapadno se istiće dobra atmosfera na IO-ima u posljednje vrijeme...(želi se naime poslati određena poruka).  Pa naravno da je dobra atmosfera kada ekipa ili uopće ne misli ili misli onako kako drugi misle. Najbolja atmosfera bila bi kada bi IO sačinjavali predsjednik i direktor reprezentacije. Njih dva se vjerojatno nebi svađali pa bi bilo jako pozitivno ozračje. A to što je IO prepolovljen već skoro godinu dana, što nam dopredsjednik dao ostavku, što nemamo NO, što sud časti i nezna da postoji, što nemamo transparentno upravljanje imovinom saveza, što se novci daju, a ne ulažu, što su savezna obilježja javna prčija, što se već duže vrijeme svjesno krši zakon o športu... to je najmanje bitno.

U našu orijentacijsku zajednicu, nakon onog početnog elana kod osnivanja saveza, uvukla se letargija i svima je izgleda najljepše kada se malo radi, a kad se malo radi, malo se i griješi i malo toga može biti na sudu javnosti.

Neću sada iz početka navoditi stvari s kojima se ne slažem u upravljanju savezom jer je očito napokon skupština pred nama pa će biti vjerovatno diskusije po tom pitanju. Naglašavam samo još jednom da nikome ne zamjeram ako netko nema vremena baviti se saveznom problematikom, ali zamjeram onima koji se i uprkos toga njome bave. Nažalost je moj stav izgleda neke i osobno pogodio pa vidim da mi pojedinci zamjeraju na tome...što mogu, to je njihov problem.

Skupština je pred nama, a interesantno je zaviriti i malo u stare postove mojeg prvog bloga koje trenutno prebacujem na ovaj blog (kao bi osvanuli u u novom sučelju) pa vidjeti kako se povjest ponavlja...Znate li onu Tinovu "Dobar dan zastavo svih boja"?......čitajte me i dalje!!!

nedjelja, 12. srpnja 2009.

JWOC 2009 - MALA RETROSPEKTIVA

Ovaj tekst trebao je biti objavljen davno, davno prije, no kako sam nakon JWOC-a imao užasnu gužvetinu na poslu i arbajtao sam svakodnevno do ziben, a čeljad čeka doma, tako je i njegova objava eto malo kasnila...sad sam na GO, pa bude valda koji postić još osvanuo...


Prošao je ovogodišnji JWOC. Rezultatski gledano, bilo je to najuspješnije svjetsko orijentacijsko prvenstvo za hrvatsko orijentacijsko trčanje do sada. Za orijentaciju opčenito Hokijev rezultat i dalje ostaje nedostižan. Dečki i cure su se odlično nosili sa mnogo uglednijim orijentacijskim nacijama i svima velike pohvale na trudu, volji i ponašanju. No oprostit će mi ostali mladi reprezentativcci, ali ovaj osvrt prije svega posvečen je stožernom imenu natjecateljske orijentacije u hrvata - MATJAŽU ŠTANFELU.

Svi mi koji smo pratili JWOC okupili smo se onih dana na odličnom worldofo LiveBlogu te smo uživali u izvedbama našeg Štanfija. On je naravno propustio službene treninge tjedan prije kada su mnoge reprezentacije trenirale na kartama
Passo Cereda
Dismoni
Calaita
Caltena
Valpiana
Piereni
San Martino
Bellamonte
Tonadico
Siror
Fiera ...karte preuzete sa JWOC službenih stranica...

Umjesto toga, trenirao je doma pomažuči u organizaciji CRO-OPENA na kartama
Purga
Crnil lug I
Delnice ...karte preuzete sa worldofo maps Andersson & Eliasson web...

Je li to utjecalo i na bolje rezultate...možemo samo nagađati i špekulirati, al sigurno je da savez nije imao sredstva uputiti naše mlade nade na trening kamp prije natjecanja, ... a kakva je situacija u klubovima svi znamo.

Program JWOC-a startao je u nedjelju sa modelom longa na kojem Matjaža nije bilo iz već znanih razloga.

U ponedjeljak je ujutro bio model sprinta, a zatim su uslijedila prva uzbuđenja...Matjaž je startao kao 167-mi, dakle na kraju poretka ...od 172. i onda je uslijedila prva informacija....
17:57
[Comment From Johan]
010 STANFEL Matja~ CRO 05:59
17:57
fin: impressive time for CROATIAN runner at 1st radio
17:57 [Comment From edi]
010 STANFEL Matja~ CRO 05:59 good start
Nakon toga adrenalin je proradio i počeli smo gristi nokte...što se kasnije desilo reći će nam sam Matjaž...na prolazu sam čuo da sam 11 nakon 6 minuta trčanja. Nastavio sam u istom ritmu i tada sam krenuo na 14 kontrolu. Odabrao sam varijantu preko 17 kontrole a onda u blizini 17-stice sam odlučio da krenem preko 16 kontrolne točke i otrčao sam petlju u krivom smjeru...„

Šteta...bilo bi to po svemu sudeći odlično vrijeme, ovako je završio kao 115-ti, a popravka u sprintu nema. Drugi naši bili su kod dečki: Matija 140ti, Mario 147mi i Andrej 153ći, a kod cura: Barbara 100ta, Iva 110ta. Ostali REZULTATI OVDJE
Kad pogledamo PROLAZE vidimo da je Matjaž imao na 14toj oko 2 minute grešku, a na 18toj oko pol minute. Samo ako to oduzmemo bil bi u 20et najboljih.

Pobjednici (o njima nećemo jer su hvaljeni i slavljeni na drugim stranicama):


Women

.
Jenny Lönnkvist

.
Ida Bobach

.
Tereza Novotna


Men

.
Matthias Kyburz

.
Milos Nykodym

.
Martin Hubmann


Vidimo da će tu biti novih svjetskih seniorskih prvaka...a ja sam nakak najslabiji na BOBACH-e iz Danske i mlađeg brata mog huntaša Daniela.

KARTA DEČKI
KARTA CURE

Tako smo završili sa sprintom...mnogi su se vjerovatno pitali (i ja među njima) hoće li i ovo biti još jedno prvenstvo velikih očekivanja, a prosječnih rezultata? Na sreću, mi skeptici smo ovog puta bili u krivu.

U utorak nas je čekao long. Matjaž je odabrao startati među prvima i već je u 11:04 bio izletio iz zadnjeg startnog koridora...a onda su uslijedili pozitivni šokovi:
Prva radio kontrola je malo štekala, a onda:
12:08
J: Strong time by a croatian in Radio 2
12:09
Ivan Banov: Men Radio 2
001
RINGOT Mathieu
FRA
59:08
002
STANFEL Matja~
CRO
59:43
003
LYSELL Jerker
SWE
1:01:41
12:10 WoO_Italy: the croatian went well yesterday too... isn't it?
12:10
[Comment From manudona]
STANFEL Matja~ CRO 59:43
12:14
[Comment From Damir]
croatia strtkes - Matjaz Stanfel 2nd on radio 2. Go Matjaz
12:15
luc: this say everything about jerkers time i think.....002 STANFEL Matja~ CRO 59:43 003 LYSELL Jerker SWE 1:01:41
12:19
[Comment From rmocnik]
001 STANFEL Matja~ CRO 1:10:25
12:19
[Comment From Damir]
Stanfel is Croatian best runner. Hidden talent and very fast, but also young so he can be surprise if he can manage until the finish in the same speed.
12:19
dn: good race for the croatian
12:20
[Comment From Lino]
Go Matjaz!!!
12:34
dn: s001 STANFEL Matja~ CRO 1:24:37
12:35
[Comment From Lino]
1' is all it takes!!! Good job Matjaz!!!!
12:37Can Matja Stanfel hold out for a podium?
Medal
( 3% )
Podium
( 3% )
Top 10
( 41% )
Top20
( 24% )
Top30
( 19% )
30+
( 11% )
12:39 [Comment From Damir]
Huraaaaaa for Croatian Matjaz Stanfel. First at the moment!!!
12:39
[Comment From eddie]
Bravo Stanfiiiii!
12:47
Ivan Banov: Men Finish
001
WESTERGÅRD Morten Jarvis
NOR
1:17:49
002
STANFEL Matja~
CRO
1:24:37
003
RUTTENBORG Vegard
NOR
1:24:38
004
RINGOT Mathieu
FRA
1:25:21
005
LYSELL Jerker
SWE
1:25:41
12:47 [Comment From Toni]
great Matjaz!!!
12:59
[Comment From Damir]
You know what did Stanfel do last few days in Croatia? He was organizing 3 days event "Croatia open"!!! Good preparations!
13:07
Ivan Banov: Men Radio 2
001
WESTERGÅRD Morten Jarvis
NOR
54:38
002
HOWALD Florian
SUI
56:06
003
RINGOT Mathieu
FRA
59:08
004
STANFEL Matja~
CRO
59:43
005
LYSELL Jerker
SWE
1:01:41
13:15 Ivan Banov: Men Radio 3
001
WESTERGÅRD Morten Jarvis
NOR
1:03:45
002
HOWALD Florian
SUI
1:05:33
003
STANFEL Matja~
CRO
1:10:25
004
RINGOT Mathieu
FRA
1:10:54
005
RUTTENBORG Vegard
NOR
1:11:58
13:26 [Comment From duh]
Bravoooo Matjaž...

Evo...s mojim komentarom bi završio da dalje ne duljim...Matjaž je otrčao izvrsnu trku i ne sječam se kad je koji hrvat u Longu bio ovako jak. Neki su već na svojim "portalima" tijekom utrke proglašavali Matjaža podijumašom, bilo je tu i podosta demagogije i patetike...no tih par sati, Matjaž je zasigurno bio naš heroj. Dugo se držao među vodećima, no kako su dolazili oni najbolji malo je potonuo...prvo smo se kladili da će ostati u 10:

13:59
A croatian in the top tne?
Yes
( 24% )
No
( 76% )

A zatim smo držali fige da ostane u 20set...no i 25to mjesto je izvrsno dostignuće. Drugi naši bili su kod dečki: Mario 129ti, Matija 147mi, i Andrej 149ti, a kod cura:Iva 96ta, Barbara 103ća. Rezultati i prolazi (m) i prolazi (ž) su tu. Impresije od Matjaža:„Danas sam otrcao dobro s oko 3-4 minute greške. Izabrao sam najbolju startnu grupu jer je poslije počela jaka kiša, grmljavina i magla. Dao sam sve od sebe.“

Pobjednici:
Women

.
Ida Bobach

.
Jenny Lönnkvist

.
Marika Teini

Men
.
Gustav Bergman

.
Søren Bobach

.
Martin Hubmann


KARTA DEČKI
KARTA CURE

U srijedu je bio rest dej...juniorčeki su se odmarali, a kako im je bilo onda i opčenito, lijepo nam je prenjela i BARBARA pa pročitajte. Dečki su srijedu iskoristili i za model midla.

U četvrtak su na rasporedu bile kvalifikacije midla...obično hrvati nemaju baš sreće s kvalifikacijama i završavaju u nekim B i C finalima...no ovoga puta to nije bilo tako...
Matjaž je startao u 10:04, slijedili su komentari:

10:28
[Comment From Razz]
001 STANFEL Matja~ CRO 12:00

10:28
[Comment From Damir]
Matjaž Štanfel from Croatia is going strong again. First at R1

10:31
[Comment From Damir]
Youn Croatia. this year running in senior class. leading in Croatian cup among all senior runners, leading in Croatian sprint cup. Very good

10:33
[Comment From Damir]
Matjaž Stanfel is of course also qulifed for WOC in Hungary. He won all Croatian championships this year (middle, long and sprint)

10:36
dn: STANFEL Matja~ second in men1

11:01
[Comment From Inforis]
Greeting Matjažu Štafelu, and other team members to Croatia. Orienteering club "RIS" Delnice www.inforis-delnice.com
11:07Best surprise
Matjas Stanfel
( 38% )
NZL team
( 42% )
Spain tean
( 21% )
11:28
11:11
[Comment From Kmp3]
Best surprise JWOC 2009, Matjaž Štanfel CROATA

Na kraju Matjaž je sigurno plasiran u A finale kao 9-ti u skupini i još jedan veliki dan za njega i našu orijentaciju. Ostali naši bili su kod dečki: Matija 49ti, Mario 52gi i Andrej 57mi u svojim grupama (dovoljno tek za C finale), a kod cura: Barbara 37ma, Iva 35ta (B finale).
Rezultati i prolazi su tu.

Karte: DEČKI 1, DEČKI 2, DEČKI 3, CURE 1, CURE 2.
Pobjednici kvalifikacija se ne ionako ne broje, pa ih neću navoditi nego idemo na finale.

U petak je slijedio finale midla.
Matjaž je startao u 11:31...
11:31
[Comment From Inforis]
Good luck Matjaž - Sretno Matjaž
11:40
[Comment From Inforis]
Matjaz has been this year very successfully organized "Craotia Open 2009" Photo: http://www.flickr.com/photos/40299987@N06/

I to bi bilo sve...Matjaž ipak nije i danas bio u naslovnim ulogama, ali je otrčao solidnu trku i zabilježio je 42 mjesto što je u 2/3 najboljih...malo nas je razmazio prethodnih dana pa smo očekivali više, ali i ovo je veliki rezultat. Ostali naši bili su kod dečki: Matija 11ti u C, Mario 37mi i Andrej 38mi u C finalu, a kod cura: Iva 30ta , Barbara 42ga, (B finale).
Rezultati i prolazi su tu.

Pobjednici:
Women

.
Tove Alexandersson

.
Britt Ingunn Nydal

.
Ida Bobach

Men
.
Olli-Markus Taivainen

.
Philipp Sauter

.
Ulf Forseth Indgaard


KARTE: DEČKI A, DEČKI B, DEČKI C, CURE A, CURE B, CURE C.

Sutradan je slijedila štafeta i još jedan sjajan nastup Matjaža...
Start prve izmjene za dečke je bio u 14:30, a cure su išle deset minuta kasnije. Imali smo samo mušku štafetu u konkurenciji u sastavu Matjaž, Mario, Matija (3M). Prvi je išo Matjaž...i ponovo je izazvao pravu pomutnju:

14:45
Hadi: Radio 1 (men):
1. SWE
2. CZE
3. CRO
4. SWE 2 17''
5. DEN 23''
14:46
Jack:
Swe Sui and Swe 2 at R2
14:46
Jack: Den Est and Cro also there

14:49
Jack: Swe Swe2 Nor Sui Cro at R3

Dalje su padali serveri, live rezultati i jedva smo lovili informacije...na kraju je Matjaž izmjenio kao 12ti s vremenom 44:37 što je samo minutu i 17 sekundi iza prve štafete. Naravno da ostali mladci nisu uspjeli održati ovaj tempo pa je na kraju štafeta završila kao 45ta, no i ovaj Matjažov rezultat dovoljno govori o njegovom potencijalu.

Rezultati su tu, a pobjednici su:
Women

.
Fiona Kirk

.
Sophie Tritschler

.
Julia Gross

.
Britt Ingunn Nydal

.
Elen Katrine Skjerve

.
Mari Jevne Arnesen

.
Emma Klingenberg

.
Ida Bobach

.
Signe Klinting

Men
.
Olle Boström

.
Albin Ridefelt

.
Gustav Bergman

.
Philipp Sauter

.
Matthias Kyburz

.
Martin Hubmann

.
Marius Thrane Ødum

.
Rasmus Thrane Hansen

.
Søren Bobach


KARTA (SVE KONTROLE)

Paralelno s JWOC-om išli su i 5 dana dolomita na kojem su se okupile mnoge o-zvijezdice...evo i rezultata i karata:
1. dan rezultati, karta
2. dan rezultati, karta
3. dan rezultati, karta
4. dan rezultati, karta
5. dan rezultati, karta

Evo time završava ovaj moj člančić posvečen prije svega Matjažu. Kako će internet jož dugo biti mjesto gdje će se bilježiti povijest, tako i ovaj moj zaostali post treba gledati u toj perspektivi.

Što reći nakon svega? Matjaž je zasigurno najveći talent nakon Špeka na ovim prostorima i ima sve preduvjete da ga nadmaši. Njegov klub i treneri zacrtali su mu put i stvorili solidnu bazu za još veći napredak. Mnogi nisu prepoznali rezanje neplodnih grančica i čupanje korova u Risu, a oni koji se bave uzgojem vinograda i vočnjaka, dobro znaju da ako želiš imati bogati plod, onda treba odstraniti sve ono što je suvišno i iscrpljuje biljku. Ostali klubovi očito su se odlučili sačuvati što je više moguće tih grančica nauštrb kvalitete ploda, al na kraju se ipak broje samo rezultati, tj. kvaliteta. Čestitam Matjažu na rezultatima, čestitam i Ivici i Špeku što su dovukli Matjaža do ovoga bez obzira na sve bočne udare. Nadam se da će iduće godine Matjaž preskočiti i posljednju prepreku za top 10 te tako zaokružiti svoju juniorsku karijeru, a onda ukoliko želi biti svjetska elita mora se odlučiti za slijedeći korak, a to je Skandinavija. Još kad bi i savez prestao financirati nastupe istrošenih 30-40 godišnjaka na WOCovima i okrenuo se ovim mladcima, gdje bi nam bio kraj?